Генеральне прибирання в лікарнях дуже важливе і впливає на безпеку та комфорт як пацієнтів, так і медичного персоналу. Неефективне прибирання може призвести до розмноження хвороботворних мікроорганізмів, які можуть стати причиною розвитку інфекційних захворювань серед медиків і пацієнтів. 

Високий рівень інфекційного контролю можна досягти завдяки ретельному і частому прибиранню. Тому крім щоденного, потрібне генеральне прибирання в лікарні, порядок проведення якого визначають у закладі індивідуально. Обов’язковим є використання не тільки миючих, але й правильно підібраних дезінфікуючих засобів. 

Генеральне прибирання проводять за певним алгоритмом. Обов’язковими є відповідний регламент та контроль за його проведення. За дотриманням гігієни  в приміщеннях  медичних закладів зобов’язані слідкувати державні санітарно-епідеміологічні служби та відповідні внутрішньолікарняні комісії чи служби.

Хто допускається до поточного та генерального прибирання в медичних закладах

Основні вимоги до працівників, яких допускають до прибирання, передбачають обов’язковий медичний огляд і наявність санітарної  книжки з внесеними щепленнями.

Згідно із загальними правилами, санітарка, яка хоче працювати в кабінеті процедур, має пройти індивідуальне навчання. Її звільняє і призначає головний лікар медичного закладу, відповідно до  трудового законодавства.

Важливість ретельного прибирання в лікарні

Ефективна дезінфекція, регулярне прибирання, контроль за дотриманням процедур – обов’язкові елементи профілактики у лікувальних закладах. Прибирання, порядок проведення якого є чітко визначеним, допомагає перервати ланцюг передачі збудників небезпечних інфекцій, а також дозволяє очистити приміщення від бруду. 

Практика різних країн показує, що без впровадження строгого інфекційного контролю неможлива ефективна боротьба з різними інфекціями. Адже внутрішньолікарняні інфекції суттєво підвищують захворюваність, збільшують ризик смертності. І саме санітарно протиепідемічні заходи та ретельне прибирання приміщень допомагають досягти мети. 

На думку фахівців, неефективне прибирання медичних закладів сприяє перенесенню шкідливих мікроорганізмів з одного приміщення в інше, збільшує ризик розвитку інфекцій серед медичного персоналу. 

Hospital beds in a hospital room

Види прибирання в медичних закладах

Згідно з вимогами, у медичних закладах проводять попереднє, поточне, заключне і генеральне прибирання. Крім того, поточне та генеральне прибирання передбачає використання персоналом засобів індивідуального захисту, спеціального одягу, рукавичок.

Попереднє прибирання

Поточне прибирання в медичних закладах необхідно проводити кожного дня, перед початком роботи. Воно передбачає наведення порядку на робочому місці, а також – вологе прибирання усіх поверхонь у приміщенні. 

Вологе прибирання приміщень  повинно проводитися не менше двох разів на добу за допомогою мийних і дезінфекційних засобів. Воно передбачає обробку підлоги, меблів, обладнання, підвіконь, дверей. Обов’язковим є використання миючих засобів, заміна ємностей з медичними відходами тощо. 

Поточне прибирання

Прибирання протягом дня методом протирання  в приміщеннях. Дезінфекція проводиться залежно від призначення кабінету. 

Заключне прибирання

Проводять в кінці робочого дня. Воно включає наведення порядку на робочому місці та вологе прибирання усіх поверхонь.

Генеральне прибирання

Цей тип прибирання передбачає обробку стін, меблів, обладнання, підлоги тощо. Потрібно прибрати  з приміщення сміття і медичні відходи.  Під час генерального прибирання протирають обладнання, видаляють забруднення, плями з меблів і стін, миють підлогу.

Так, санітарно протиепідемічні роботи допомагають створити асептичні умови у приміщенні, для безпечної реалізації різноманітних медичних процедур і медичних працівників. Обов’язковим є використання дезінфікуючих засобів та спеціального інвентаря. Після генерального прибирання бажаним етапом є кварцування та провітрювання приміщення.

Правила та вимоги

Прибирання в приміщеннях медичних закладів передбачає дотримання певних правил і вимог. Це цілий комплекс дій, які допомагають позбутися бруду з різних поверхонь. Зокрема, варто дотримуватися таких правил: 

 • Працівники мають одягати спеціальний захисний одяг, рукавички. 
 • Прибиральний інвентар повинен мати маркування із зазначенням приміщень і видів прибиральних робіт. 
 • Для дезінфекції використовувати тільки спеціальні сертифіковані засоби.

Етапи проведення генерального прибирання

Генеральне прибирання в медичних установах  передбачає такі етапи: 

 • Одягання спеціального захисного одягу. 
 • Звільнення або часткове звільнення приміщення від меблів. Найкраще відсунути їх в центр приміщення. 
 • Використання спеціальних миючих та дезінфікуючих засобів.
 • Генеральне прибирання проводиться за принципом «зверху-вниз»: стеля, стіни, підлога. За допомогою прибирального інвентарю наносять спеціальні миючі засоби на всі поверхні. Це стосується і медичних виробів.
 • Після проведення  прибирання потрібно провести обробку з використанням дезінфекційних засобів, розставити меблі, включити бактерицидні лампи та добре провітрити приміщення закладів охорони здоров’я.
 • Обов’язково потрібно замінювати ємність з медичними відходами.

Як часто проводиться генеральне прибирання

Відповідно до санітарних норм,  генеральне прибирання проводять не рідше 1 разу на місяць. Як правило, для усіх закладів охорони здоров’я складають чіткі графіки прибирання. Все залежить від виду відділення та профілю клініки.  А поточне прибирання в лікарні повинно проводитися якомога частіше. 

 1. У хірургічному відділенні, відділеннях інтенсивної терапії, процедурних кабінетах генеральне прибирання потрібно проводити не менше ніж 1 раз на тиждень. 
 2. У кабінетах лікарів, функціональних приміщеннях, стаціонарних кімнатах закладів охорони здоров’я може бути один раз на місяць. 

Чітке дотримання санітарних норм є обов’язковим для медичних закладів різного профілю.

Спеціальний одяг та інвентар для прибирання

Згідно з Постановою МОЗ України «Про затвердження Державних санітарних правил і норм», для проведення  вологого  прибирання  або  дезінфекції необхідно мати дві ємкості, які маркують “1” і “2”.  Ємкість  “1” заповнюють  мийним  або  дезінфекційним  розчином,  ємкість  “2” – чистою водопровідною водою.

Для  прибирання  різних  приміщень виділяється окремий  інвентар, що  маркується  і  використовується чітко за призначенням.

Вимоги до миючих засобів

Ефективність, безпека та гіпоалергенність – головні вимоги, якими персонал повинен керуватися під час вибору миючих засобів.

Звичайна вода і ганчірка не підходять, адже йдеться не тільки про бруд і пил, а й про патогенні мікроорганізми. Все, що потрібно для генерального прибирання в лікарні, регулюють накази Міністерства охорони здоров’я України. А дотримання цих норм і правил є дуже важливим. Ці вимоги діють і для приміщень, призначених для виготовлення лікарських засобів.

Популярна хімія для прибирання в лікарнях

Всі миючі засоби та інвентар, які використовують для генерального прибирання приміщень у медичних закладах, мають відповідати нормам і правилам, затвердженим МОЗ України. Це мають бути виключно професійні засоби, щоб забезпечити безпеку для здоров’я пацієнтів.

В асортименті компанії «Гал Еко Трейд» представлено великий вибір засобів для прибирання у лікувальних закладах:

Також тут можна придбати дозатори та диспенсери, прибиральний інвентар. Все, що допоможе створенню безпечні умов для пацієнтів так як це залишається серйозною глобальною проблемою в галузі охорони здоров’я.

Рекомендовані дезінфікуючі засоби

-5%
138.00

Настінний утримувач для пляшки 500 мл Ecolab (білий)

360.00

Дезінфекційний засіб Skinman Soft Protect 750мл, Ecolab

1,112.03

Високоефективний концентрований засіб для миття та дезінфекції поверхонь. Знищує бактерії та грибки у зоні обробки харчових продуктів.

-17%
923.90

Комплект дозатор для антисептика Ecolab Wave Dispanser + антисептик Ecolab Actigel 800мл

955.001,055.00

Ліктьовий дозатор Dermados є універсальним дозатором, який призначений для легкого та економічного дозування засобів, що застосовуються для гігієнічної та хірургічної дезінфекції, миття та догляду за шкірою рук.

1,824.00

Миючий засіб для миття інструментів в автоматичних машинах. Використовується в медичних закладах.

130.30

Дозуюча помпа 1мл від Ecolab. Видає 1мл за одного натискання.

260.88

Засіб для одночасного миття та дезінфекції рук Epicare 5C 800 мл Ecolab

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Копіювання матеріалів заборонено