Часте і правильне миття рук – обов’язкове правило для всіх медичних працівників. Адже ігнорування простих правил обробки рук часто є причиною виникнення внутрішньолікарняних інфекцій. Через руки лікар може не тільки інфікувати пацієнта, а й заразити себе.

Згідно із статистикою, 80% інфекційних захворювань передається через дотик. Тому проведення будь-яких медичних маніпуляцій, навіть дуже простих, необробленими руками категорично заборонено.

Недопустимим є  одягання медичних рукавичок на необроблені руки. Навіть дуже якісні рукавички не дадуть бажаного ефекту, адже мають мікропори. Через них різні мікроорганізми можуть проникати з брудних рук на поверхню рукавички. Тому гігієнічна обробка рук медичного персоналу є дуже важливою. Але наявність в клініці мила, антисептика і паперових рушників не гарантує, що медики захищені від мікроорганізмів і вірусів. Дуже важливою є техніка миття рук медичного персоналу, а також – дотримання правильного алгоритму.

Покази для гігієни рук, затверджені МОЗ

Наказом Міністерства охорони здоров’я України затверджено перелік показів щодо гігієнічної обробки рук. Згідно з ним, на початку і в кінці робочого дня потрібне звичайне миття із використанням не антимікробного миючого засобу.

Звичайне миття рук медичного персоналу є обов’язковим  перед приготуванням і роздачею їжі, після відвідування туалету, після контакту зі збудниками ентеровірусних інфекцій та зі споровими мікроорганізмами. Рукавички одягають тільки на сухі руки.

Коли потрібна гігієнічна обробка рук

Згідно з наказом МОЗ України, перед входом в асептичні приміщення (передопераційна, реанімація, відділення гемодіалізу), перед виконанням інвазійних втручань потрібно проводити гігієнічну обробку рук із використанням антисептиків на основі спирту.

Дезінфікуючий засіб для рук (антисептик) Skinman Soft 100мл / 500мл / 1 л / 5 л Ecolab

Так, хірургічна антисептика рук є обов’язковою перед кожним прямим контактом з пацієнтами, після контакту з хворими, перед використанням стерильних інструментів та матеріалів. Вона передбачає ретельне втирання  антисептика в шкіру рук.

Потрібна обробка шкіри рук перед переходом  від  інфікованої  до  неінфікованої ділянки тіла пацієнта та перед одяганням медичних рукавичок, а також коли руки явно забруднені.

Для цього не менше 3 мл антисептика вливають в заглиблення сухої долоні та втирають у шкіру рук протягом 30 с. Для правильного користування користуйтеся інструкцією (зображення нижче):

Загальні вимоги та заборони при митті рук медичного персоналу

Миття рук з використанням спеціального антимікробного засобу передбачає певний алгоритм дій. Дотримання правил гігієни є обов’язковим для медичних закладів різних типів.

  • Згідно з рекомендаціями, нігті повинні бути коротко підстрижені, без покриття лаком та гель-лаком. Зазвичай покриття гель-лаком тримається три тижні. Але вже через тиждень на поверхні утворюються мікротріщини, де збирається велика кількість мікроорганізмів. Вимити їх практично неможливо.
  • Перед обробкою рук знімаються браслети. Також перед обробкою рук знімаються годинники, обручки.
  • Умивальник повинен бути розташований у легкодоступному місці, обладнаний краном з холодною і гарячою водою. При цьому струмінь води має бути спрямований прямо у сифон злива,  щоб запобігти розбризкуванню.  Біля умивальника має бути встановлено три дозатори: для засобу для антимікробної обробки рук, для рідкого мила та із засобом для догляду за шкірою.
  • Краще використовувати дозатори, які мають зручне приведення в дію за допомогою ліктя. Ні в якому разі не варто захоплювати важіль дозатора руками, торкатися зливного отвору дозатора.
  • На місці для звичайного миття рук мають бути одноразові рушники, серветки та ємність для використаних засобів.
  • Для сушіння рук у закладі охорони здоров’я не рекомендують використовувати електричні сушки. Вони часто завихрюють повітря, в якому можуть бути забруднюючі частки.  Краще використовувати одноразові рушники.
  • Антисептики не варто доливати у ємності, які не повністю випорожнені. Всі ємності краще заповнювати в асептичних умовах, це дозволяє запобігти їх інфікуванню. Доцільніше використовувати для антисептиків одноразові ємності.

Дозатор ліктьовий Dermados 500/1000 мл Ecolab

Основні критерії вибору засобів для гігієни рук медичного персоналу

Ні в якому разі не варто використовувати тверде мило. Адже на його поверхні залишаються частинки мікрофлори. Це стає сприятливим середовищем для  мікроорганізмів. Краще обрати якісне професійне рідке мило, яке має збалансований рівень РН та не має різкого запаху.

Засоби для гігієни рук та шкіри мають бути високоякісними і безпечними, не містити барвників і шкідливих домішок. Це мінімізує ризик виникнення алергічних реакцій. Також можна використовувати миючі засоби для рук (з підтвердженими) дезінфікуючими властивостями, наприклад Ecolab PureHand El 85C.

Мийно-дезінфікуючий засіб для рук Pure Hand EL 85C 500мл Ecolab

Антисептик повинен мати  повний спектр антимікробної активності, містити захисні компоненти для шкіри.  Обираючи антисептик, варто віддати перевагу рідким препаратам, а не гелям. Адже під час використання гелеподібних засобів дезінфекція настає тільки через 60–90 секунд. А у випадку із рідкими спиртовмісними засобами – від 30 секунд.

Етапи гігієнічної обробки рук

Техніка миття рук передбачає:

  • Руки потрібно зволожити водою.
  • На долоню однієї руки нанести невелику кількість миючого засобу.
  • Протягом кількох секунд потрібно протерти руки долонею об долоню для утворення мильної піни.
  • Після цього варто розподілити мильну піну на тактильній сторони кожної руки, пальці мають бути переплетені.
  • Пальці на кожній руці ретельно відмивають водою від мила: для цього потрібно обхопити і протерти їх бічну поверхню рухами вперед-назад.
  • Великий палець на протилежній руці потрібно обхопити і ретельно протерти його по колу.
  • Пальці потрібно притиснути до долоні кожної руки і покрутити.
  • Після цього ретельно промити рук водою.
  • Ретельно витерти руки одноразовим рушником.
  • Для закриття крану потрібно використовувати одноразовий рушник.

 

Догляд за шкірою рук в наказовій базі МОЗ

Згідно з наказовою базовою базою МОЗ, догляд за шкірою є дуже важливим. Адже часте використання антисептиків на основі спиртів зменшує природні захисні функції шкіри, часто є причиною утворення тріщин, сухості шкіри.

Часте миття рук гарячою чи холодною водою, часте використання рукавичок може викликати подразнення шкіри і  навіть  може спричинити розвиток дерматиту. Щоб уникнути цього, варто підібрати антисептики з пом’якшуючими елементами, а також використовувати  професійні засоби догляду за шкірою рук (лосьйони та креми).

Крем для догляду та відновлення шкіри рук Silonda 500 мл Ecolab

Показання

Часте миття рук гарячою водою, миття рук з рідким милом, різні подразнення на шкірі, підвищена чутливість до спиртовмісних антисептичних засобів, одягання рукавичок на вологі руки, неправильне використання дезінфікуючих засобів – основні показання для догляду за шкірою рук.

Спосіб застосування

Компанія Gal Eco Trade пропонує великий вибір засобів для догляду та відновлення шкіри рук на основі натуральних компонентів. Вони регулюють рівень вологості та захищають шкіру від подразнень.

Крем потрібно нанести на чисті і сухі руки. Легкими рухами втирати у шкіру до повного поглинання. Можна використовувати креми для обробки шкіри під час перерв та після закінчення роботи. Важливе правильне використання медичних рукавичок: ні в якому разі не варто наносити засіб під рукавички.

Результати дотримання гігієни рук медичного персоналу

Згідно із дослідженнями, дотримання правил гігієни рук дозволяє захистити медичний персонал, знизити ризик передачі інфекції. Високий рівень інфекційного контролю допомагає  суттєво скоротити тривалість перебування пацієнта у медичному закладі та зекономити кошти на придбанні дорогих антибіотиків. Не менш важливо використовувати засоби, які піклуються про шкіру рук та забезпечують надійний захист.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Копіювання матеріалів заборонено